Kanın İçinde Bulunan Maddeler

Kan damarlar içerisinde sürekli hareket halinde olan Canlı bir sıvıdır .Bu Sıvı iki temel kısımdan oluşmaktadır Plazma ve Hücreler Plazma kısmı büyük oranda sudan meydana gelir ve içerisinde besin Maddeleri, Proteinler ve metabolitler gibi bir çok katı maddeyi barındırmakta ve bunların dokulara naklini sağlamaktadır normal bir insanda 5000-6000 mL (5-6 litre) kadar kan bulunmaktadır Kanın % 50-60′ sıvı kısım olan plazmadan ve %40-50’si ise hücrelerden meydana gelmektedir

Plazma
Plazmanın % 90’ı sudur Kalan %10 ise katı maddeleri içerir Bunların % 8’i proteinler , % 2’si ise diğer çözünmüş maddelerdir Kanın temel Protein içeriği şöyle özetlenebilir :

Albumin % 60
Globulinler % 36
Fibrinojen% 4

Hücreler
Eritrositler
Lökositler
Parçalı Lökositler (Granulositler, PMNL)
Nötrofiller
Bazofiller
Eozinofiller
Parçalı Olmayan Lökositler (Agranulositler, MNL)
Lenfositler
Monositler
Trombositler (Platelletler)
Hücre Hücre Özellikleri
Eritrositler

Eritrositler
Eritrositler , kanın en yoğun hücre grubudur. Kandaki ertrositlerin hacminin, kan hacmine oranına Hematokrit denir . Bu değer, kadınlarda %38-46 ; erkeklerde ise, % 40-54 arasında değişir . Eritrositler içinde bulunan hemoglobin molekülü, eritrositin temel işlevi olan Gaz transportunu sağlamaktadır .Bu Molekül, akciğerlerde Oksijen bağlayarak, vücut hücrelerine taşımakta, oradan aldığı atık madde olan Karbondioksiti de akciğerlere taşıyarak, vücuttan uzaklaştırılmasını temin etmektedir. Normal hemoglobin düzeyi, 12-16,5 gr/dL arasındadır 12 gr altındaki hemoglobin düzeyleri, anemiyi (kansızlığı) işaret eder ve nedenlerinin araştırılması gerekir . Normalde, kanın her mikrolitresinde 4 – 6,5 milyon eritrosit bulunmaktadır.

Kan bankalarında, ağırlıklı olarak Eritrosit içeren kan komponentleri yani Eritrosit Süspansiyonları elde edilmektedir Böylece kanın plazma kısmı ayrıştırılmış olmakta ve hastaya gereksiz olarak plazma verilmesi engellenmiş olunmaktadır. Bunun bir avantajı da, ayrıştırılmış olan plazma, dondurularak saklanabilmekte ve plazma ihtiyacı olan başka bir hastada kullanılabilmektedir. Bir kısım plazmadan da, kan ürünleri elde edilebilmekte ve bu ürünlere ihtiyaç duyan hastalara verilmektedir.

Lökositler Lökositler, çekirdeklerinin yapısına göre parçalı (Granülositler) ve Parçasız (Agranülositler) olarak ikiye ayrılırlar.Lökositler, kanda 4000-10000 hücre/mikrolitre düzeyinde bulunurlar. Bu sayının 10000 üzerine çıkmasına lökositoz denir.Bunun nedeni genellikle enfeksiyon hastalıkları olmakla birlikte, daha pek çok sebebi olabilmektedir.Yine lökosit sayısının 4000’den düşük olmasına ise lökopeni denir. Bu durumunda pek çok sebebi vardır. Lökositlerin temel işlevi, vücudun savunmasıdır.Her lökosit biçiminin farklı özellik ve görevleri bulunmaktadır.
Nötrofiller
Bu hücrenin ana işlevi, vücuda zararlı olan yabancı materyalleri bulmak ve tahrip etmektir. Bulduğu yabancı materyali, fagositoz denen bir yöntemle içine alır ve içindeki çeşitli enzimlerle tahrip eder.

Bazofiller
Bazofillerin de fagositoz yeteneği vardır ama asıl fonksiyonunu, çeşitli maddeler salgılayarak gösterir.

Eozinofilller
Eozinofiller de nötrofiller gibi yabancı materyali yok etmek görevi olan hücrelerdir. Özellikle, parazitlere bağlı enfeksiyonlarda belirgin rol oynarlar.

Monositler ve Makrofajlar
Bu hücreler fagositoz yapma yeteneğindedir ve lenfositlerle direkt veya indirekt yoldan bağışıklık sisteminin regulasyonunda önemli rol oynarlar.Monositlerin dokularda bulunan şekline makrofaj denir.

Lenfositler
Bu hücreleri bağışıklık yanıtının humoral kısmını oluştururlar.Çok çeşitli fonksyonlara sahip bu hücrelerin en temel işlevi, mikroorganizmaları tanıyıp, onlara karşı Antikor yapımını gerçekleştirmektir.

Trombositler
Trombositler kanın en küçük hücreleridir ve eritrositler gibi çekirdeksizdirler normalde kanın bir mikrolitresinde 100000-400000 kadar trombosit vardır.Esas özellikleri, pıhtılaşmada oynadıkları önemli roldür.Kan bankalarında, tam kandan ayrıştırılmak suretiyle Trombosit Süspansiyonları elde edilmekte ve sadece bu hücreye gereksinimi olan hastalarda kullanılabilmektedir .Trombosit süspansiyonları, aferez yoluyla da elde edilebilmektedir.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya'da Biz

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son Konular