Çevremizdeki çeşitli cisimlerin yaptığı hareketler

Çevremizdeki çeşitli cisimlerin yaptığı hareketler

Çevremizdeki varlıklar dönerek, zıplayarak, yuvarlanarak hareket eder. Cansız varlıkların hareket etmesi için kuvvet uygulamak gerekir. Cisimleri hareket ettirmek amacıyla uygulanan kuvvet, itme ya da çekme olabilir.

Evrende her şey hareketli midir ?

Çevremizde hareket eden bir çok varlık görürüz. Uçan kuşlar,koşan köpekler , yürüyen insanlar ,düşen bir taş, akarsular… Uzaydaki gökcisimleri de hareket halindedir. Canlıların ortak özelliklerinden birinin de hareket etme olduğunu öğrenmiştik. İnsanlar , hayvanlar , bitkiler kendiliğinden hareket ederler. Ama cansız varlıkları harekete geçirmek için dışarıdan bir etki gerekir.

1.ÇEVREMİZDEKİ FARKLI HAREKET TÜRLERİ

Hareket halindeki her cisim bir yol izler bu yola ne denir ?

Hareketli bir cismin hareketi sırasında izlediği yola YÖRÜNGE denir.
cisimlerin yörüngelerine göre hareket şekilleri nelerdir ?
cismin izlediği yol düz ise hareketten söz edebiliriz. Düz bir yolda ilerleyen bir taşıtın hareketi gibi. Virajlı bir yolda ilerleyen bir taşıt EĞRİSEL bir yörüngede gider. Saatin akrep ve yelkovanının yörüngesi DAİRESELdir. Bir salıncağın hareketi sırasında izlediği yol ,dairesel yörüngenin bir bölümüdür. Dünya ,güneş çevresinde hareket ederken ELİPS biçiminde bir yörüngede ilerler.

2.KONUMUNU ÖLÇ  ve GİTTİĞİN YOLU BUL

Aşağıdaki soruya göre köpeğin konumu nasıldır?
Köpek , evin önündedir. Ağacın ise solundadır. Köpeğin eve olan uzaklığını ve ağca olan uzaklığını ölçersek değişik sonuçlar buluruz.

Konumu nasıl tanımlayabiliriz ?

Bir cismin bulunduğu yere , o cismin konumu denir. Bir cismin konumu , seçilen sabit bir ya olan uzaklığıyla ölçülür.
Hareket ile konum arasında nasıl bir ilişki vardır ?

Bir cismin konumu,sabit bir ya göre zamanla değişiyorsa cisim hareket ediyor demektir. Hareket, cisimlerin konum değiştirmelerine bağlıdır.cismin harekete başladığı ilk konum , vardığı son konum adını alır. Son konum ile ilk konum arasındaki uzaklık farkına YER DEĞİŞTİRME veya HAREKET denir.

Arabayı çeken atlar, çocuğun arabasını iten anne, vagonları çeken lokomotif, topa tekme vuran çocuklar, hareket ettirdikleri cisimlerle fiziksel temas halindedir. Duran cisimlere fiziksel temas halinde uygulanan kuvvet, cisimleri hareket ettirir.

bilardo

Şekildeki sopa ile etki yaptığı beyaz top temas halindedir. İlk topun hareketi sonucunda oluşan çarpışma nedeniyle bu topun temas ettiği diğer toplar da hareket eder.

Bu topların hareketini sağlayan, temas kuvvetleridir.

İlgili Konular

Bir yorum yapılmış “Çevremizdeki çeşitli cisimlerin yaptığı hareketler”

  1. çok güzel saolasın arkadaşlar ben buna nası üye olurum

Yorum yapın