8. Sınıf Mevsimlerin Oluşumu Nasıldır?

Günümüzde mevsimlerin oluşumu kişiler tarafından merak edilen konulardan birisidir. Mevsimlerin oluşumu sırasında rol oynayan en önemli olay Dünya’nın yıllık hareketidir. Aynı zamanda mevsimlerin oluşmasında etkili olan bir diğer etmen ise Dünya’nın eksenini eğik olmasından kaynaklanmaktadır.

Mevsimlerin oluşumu doğrudan dünyanın 1 yıl içerisindeki hareketleriyle doğrudan ilgilidir. Mevsimler kuzey kutbunda ve güney kutbunda farklı zaman aralıklarında yaşanmaktadır. Kuzey kutbu kış yaşarken güney kutbu tam tersi şekilde yaz mevsimini yaşamaktadır. Mevsimlerin oluşması, dünyada farklı bitki örtülerinin oluşmasını da mümkün kılmaktadır.

mevsimlerin oluşumu

Mevsimlerin Oluşumu 8.sınıf

Mevsimlerin oluşumu 8.sınıf günümüzde 8 saatlik fen bilgisi ve teknoloji dersinde verilen bir konu başlığıdır. Mevsimlerin oluşumu 8.sınıf konuları, dünyanın yıllık hareketi, dünyanın günlük hareketi, ekinoks, ekvator nedir, kutuplar, eksen eğikliği gibi konulardan oluşmaktadır. Bu konular en sade şekliyle temel bilgiler şeklinde çocuklara sunulmaktadır. Detay bilgiler derslerde çocuklara verilmemelidir.

Dünyanın Şekli Nasıldır?

Dünyanın şekli geçmişten, günümüze en çok araştırılan konu başlıklarından birisi olmuştur. Dünyanın şekli ekvatordan şişkin, kutuplardan basık şekilde kendine özel GEOİT şeklindedir. Geçmişte birçok insan dünyanın yuvarlak olduğunu iddia etmiştir. Ancak dünya yuvarlak şekilde değildir. Tamamen GEOİT şekilde varlığını sürdürmektedir. Galileo dünyanın şekli konusunda en önemli araştırmaları yapan bilim insanlarından birisidir.

Dünyanın şekli her ne kadar küreye benzese de dünyanın şekline tam olarak küre demek hatalı olacaktır. Ekvator bölgesinden şişkin ve kutuplarda da basık bir şekle sahip olan dünya; tam olarak GEOİT şekline sahiptir. Dünya kendi ekseni etrafında döndüğünden dolayı GEOT şeklindedir. Dünyanın kendi etrafında dönüyor olması; Ekvator bölgesinde etkili bir merkez kaç kuvvetinin oluşmasını mümkün kılmaktadır. Bu da dünyanın Ekvator bölgesinde şişkinliğe neden olmaktadır.

Ekinoks Nedir?

Ekinoks her yıl yaşadığımız bir olaydır. Ekinoks güneş ışınlarının dünyanın orta kısmı olan ekvatora dik açılarla düşme olayıdır. Ekinoks zamanlarında gece, gündüz eşit olmaktadır. Ekinoks dünyada 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde yaşanmaktadır. Ekinoks 1 yılda 2 kere oluşmaktadır. Kuzey ve güney yarım kürede ekinokslar birbirine zıt olarak oluşmaktadırlar.

Mevsimler Nasıl Oluşur?

Mevsimler dünyanın eksen eğikliğine bağlı olarak oluşan olaydır. Aynı zamanda mevsimler dünyanın yıllık hareketine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde 4 mevsim görülmektedir. Ancak bazı ülkeler 4 mevsimden daha fazla mevsimleri yaşayabilmektedir. Kuzey ve güney yarım kürenin mevsimleri yaşama şekilleri birbirine tamamen zıttır. Avustralya’da kişiler ocak ayında denize girebiliyorken, İngiltere’de kişiler Ocak ayında kışı yaşamaktadır.

Eksen Eğikliği Nedir?

Eksen eğikliği dönme ekseninde meydana gelen hareket ile yörünge ekseninde meydana gelen hareketlerin açısıdır. Dünyanın sahip olduğu düzlemin dik olmamasından dolayı eksen eğikliği meydana gelmektedir. Dünyanın eksenin eğik olmasından dolayı dünyanın güneş çevresindeki hareketlerini oluşturmaktadır. Eksen eğikliği ekinoks zamanlarında olmamaktadır.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya'da Biz

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son Konular