7. Sınıf Uzay Araştırmaları Nedir?

Uzay araştırmaları en kısa tanımıyla teknolojik aletlerle uzayın keşfedilmesi işlemidir. Uzay araştırmaları günümüzde büyük teleskoplar kullanılarak yapılmaktadır. Bu teleskoplar son derece profesyonel, milyonlarca ötedeki cisimleri rahatlıkla gösterebilmektedir. Uzay araştırmaları günümüze astronotlar tarafından yapılmaktadır.

Uzay araştırmaları her zaman ilgi görmeye devam etmektedir. Astronotlar belli aralıklarla uzaya giderek, uzayda incelemelerde bulurlar. Yeni gezegenleri keşfi, yeni uydular, yeni yıldızlar ve galaksilerin keşfi hepsi uzay araştırmaları kapsamında incelenmektedir.

Uzay araştırmaları geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde gelişerek devam etmektedir. İlk teleskopun icadından günümüze kadar geçen süre içerisinde uzay araştırmalarının çok daha kapsamlı bir şekilde yapıldığı bilinmektedir. Ay’a ilk adımın atılmasının ardından Mars Gezegeni’ne ilk aracın indirilmesi uzay araştırmaları kapsamında önemli dönüm noktaları olarak karşımıza çıkmaktadır.

uzay araştırmaları

Uzay Araştırmaları 7. Sınıf

Uzay araştırmaları 7.sınıf müfredatında okullarda fen bilgisi derslerinde çocuklara verilmektedir. Uzay araştırmaları 7.sınıf konuları içerisinde uzay nedir, teleskop nedir, teleskobun icadı, uzay bilimiyle ilgili temel kavramlar şeklinde çocuklara öğretilmektedir. Uzay ile ilgili bilgiler sunan öğretmenler çocuklara derslerde uzayla ilgili görsel resimlerde gösterirler. Böylece çocukların uzay konusu görsel resimlerle hafızada daha kalıcı hale gelir.

Uzay İstasyonu Nedir, Ne İşe Yarar?

Uzay istasyonu uzay biliminin üyesi olan astronotların uzayda yıllarca kalmalarını sağlayan araçlardır. Uzay istasyonu bir astronota gerekli olan tüm donanımlara sahip mekanlardır. Dünya ile devamlı olarak astronotlar istasyonda yaşadıkları sürece iletişim halindedirler. Uzay istasyonun içerisinde normal bir evde bulunan bütün eşyalar, araç, gereçler bulunmaktadır.

Uzay Roketi Nedir?

Uzay roketi günümüzde astronotların uzaya gitmesini sağlayan araçlardır. Uzay roketi çok hızlı çalışır. Uzay roketi konusunda en iyi roketlere sahip ülke ABD’dir. ABD uzay araştırmaları konusunda günümüzde en gelişmiş bilgiye sahip ülke konumundadır. Her yıl uzaya birçok uzay roketi yollamaktadır.  NASA uydusu olan bu uzay roketleri günümüzün en gelişmiş teknolojik araçlarıdır.

Uzay araştırmaları söz konusu olduğu zaman uzaya fırlatılan roketler her zaman karşımıza çıkar. Çünkü roketler sayesinde uzayın çok daha etkili bir şekilde keşfedilmesi de mümkün hale gelmektedir.

Uzay Mekiği Nedir?

Uzay mekiği tek seferliğe mahsus olmayan sürekli olarak kullanılabilen uzay araçların verilen isimdir. Uzay mekiği çalışma şekli rokete benzemektedir. Roketler gibi çalışırlar, uçaklar gibi inişe geçen araçlardır. Uzaya uydular koymak için uzaya gönderilen araçlardır. Gezegenlere uydular yerleştirir. Son zamanlarda uzay sondası konusunun sıklıkla gündeme geldiği bilinmektedir.

Uzay Sondası Nedir?

Uzay sondası uzayın araştırılması amacıyla uzay bilimi çalışanları tarafından gönderilen araçlardır. Uzay sondası bir insansız hava aracıdır. Uzaya bilgi toplamak amacıyla gönderilmektedir. Uzaktan yönetme paneli bulunmaktadır. Resim çekme, analiz edebilme özelliğine sahiptir. Uzayda olan biten durumları uzay bilimcilerine haber etmektedir. Günümüzde uzay teknolojileri sürekli olarak her yıl gelişim göstermektedir. Uzay teknolojileri konusunda günümüzde birçok yeni uzay aracı ortaya çıkmıştır.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya'da Biz

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son Konular