6. Sınıf Güneş Sistemi Nedir?

Toplam 9 tane gezegen ile birçok sayıda ufak gök cisimlerinin tamamına güneş sistemi adı verilmektedir. Güneş bir yıldızdır. Yıldızlarda galaksilerde yer alır. Bu sistem Samanyolu galaksine aittir. Güneş sisteminde gezegenler dışında kuyruklu yıldız ve uydular da yer almaktadır. Boyut olarak en büyük gezegen Jüpiter’dir.

Güneş sistemi gezegenlerinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Gezegenler sabit olarak durmazlar. Kendi çevrelerinde ve güneşin etrafında sürekli dönerler. Merkür en sıcak gezegendir. Sıcaklığı yaklaşık 470 derece kadar çıkabilir. Güneş sistemine dair çok sayıda yanıtı merak edilen soru bulunmaktadır. Bu durum güneş sistemine yönelik araştırmaların da sayısını arttırmaktadır.

Güneş Sistemi Gezegenleri Hangileridir?

güneş sistemi

Güneş sistemi gezegenleri güneşe göre konumlanmıştır. Bizim yaşadığımız gezegen dünyadır. Başka gezegenlerde mevcuttur. Aşağıda güneş sistemi gezegenleri güneşe olan yakınlık durumlarına göre sıralanmıştır.

  • Merkür
  • Venüs
  • Dünya
  • Mars
  • Jüpiter
  • Satürn
  • Uranüs
  • Neptün

Güneşe en yakın gezegen Merkür’dür. En uzak ise Neptün gezegenidir. Yaşamımızı sürdürdüğümüz Dünya da 3.sırada yer almaktadır. Jüpiter’in çevresinde bir tur atması yaklaşık 12 yılda gerçekleşir. Uranüs 84, Neptün ise 114 yılda etrafındaki bir turu tamamlamaktadır.

Güneş Paneli Sistemi Nasıldır?

Güneşten gelen ışınlarını emerek elektrik enerjisi üretilmesini güneş paneli sistemi tarafından gerçekleştirilmektedir. Dünyanın tek bir uydusu vardır. En çok uydusu bulunan ise 12 ile Jüpiter’dir. Güneş sistemindeki elemanların hepsi saat yönünün tersine doğru döner.

Güneş paneli sistemi gündeme geldiği zaman ısı enerjisinin etkili bir düzeyde üretimi karşımıza çıkar. Güneşten gelen ışığın ısı enerjisine dönüşmesi noktasında güneş panelleri son derece etkili sonuçları ortaya koyar. Güneş panellerinin fotovoltaik hücreleri içeriyor olması; güneş enerjisini ısıya ve elektrik enerjisine dönüşmesine katkı sunmaktadır.

Güneş Sistemi Modeli Nedir?

İlkokulda öğrencilere fen derslerinde güneş sistemi modeli yapma ödevi verilir. Bunun sebebi güneş sistemini öğrenmelerini sağlamaktır. Model maketlerde güneş ve etrafında yörüngeler yer alır. Yörüngelerin üzerinde ise gezegenler bulunur. Gezegenler güneşe olan yakınlık sırasına uygun olarak yerleştirilir. Bütün bu bilgiler ışığında güneş sistemi nasıl oluşmuştur? İşte detaylar!

Güneş Sistemi Nedir, Nasıl Oluşmuştur?

Atmosferde yer alan gazlar ve toz bulutları güneşi oluşturmuştur. Güneş sistemi nedir sorusunun cevabı çok kolaydır. Güneş ve gezegenlerden meydana gelen sistemdir. Gezegenler iç ve dış olarak ikiye ayrılır. İç gezegenler Dünya, Mars, Merkür ve Venüs’tür. Uranüs, Satürn, Neptün ve Jüpiter ise dış gezegen sınıfına dahildir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Güneş Sistemi

Evrende sayısızca yıldız bulunmaktır. Güneş bunlardan sadece biridir. Güneşin çevresinde yörüngeler yer alır. Bunların güneşin çekim kuvveti sayesinde durmaktadır. Yörüngelerin şekli elipstir. Yörüngelerin üzerinde ise gezegenler bulunur. Gezegenler güneşe yakınlık sırasına göre dizilmiştir. En yakın olanı Merkür iken en uzakta Neptün yer almaktadır. Bu konu 6. Sınıf bilimleri güneş sistemi ünitesinde bulunmaktadır.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya'da Biz

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son Konular