5. Sınıf Dersleri, İmam Hatip Ortaokulu 5. Sınıf Dersleri Nelerdir?

 

5. sınıf dersleri söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı ders çıkmaktadır. 5.sınıf dersleri içerisinde Türkçe ve Matematik gibi temel derslerin yanı sıra Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil Dersi de bulunmaktadır. 5 sınıf dersleri 2021 müfredatına göre şekillenmektedir.  Böylece öğrencilerin hangi dersten hangi kazanımları hedeflediği konusu da netleşmektedir.

5. sınıf dersleri 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının başlamasına yakın, öğrenciler tarafından araştırılmaya başlandı. Öğrenciler temel olarak gösterilen dersleri almasının yanı sıra 5. sınıf dersleri değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik İmam Hatip Ortaokulu gibi okullarda okuyan öğrencileri kapsamaktadır. Peki, bundan önce temel kapsamda verilen 5. sınıf dersleri nelerdir? Söz konusu dersler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Türkçe
 • Matematik
 • Fen Bilimleri
 • Sosyal Bilgiler
 • Yabancı Dil
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 • Görsel Sanatlar
 • Müzik
 • Beden Eğitimi ve Spor
 • Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

5.sınıf dersleri olarak yukarıda adı geçen tüm dersler zorunlu dersler olarak karşımıza çıkmaktadır. Zorunlu dersler ise haftalık 29 saat olarak karşımıza çıkmaktadır. Geriye kalan seçmeli dersler ise 6 saat olarak, haftalık 36 saate denk gelmektedir. Elbette ki 5. Sınıf dersi söz konusu olduğu zaman İmam Hatiplerdeki derslerin neler olduğu da merak edilmektedir.

5. sınıf dersleri

İmam Hatip Ortaokulu ve 5. Sınıf Dersleri

İmam Hatip Ortaokulu 5. sınıf dersleri, temel dersler kapsamında farklıdır. Peki, 5. sınıf İmam Hatip dersleri nelerdir? 5. sınıf İmam Hatip dersleri temel derslere ek olarak, öğrenciler için zorunludur. İmam hatip dışında görülen dersler zorunlu olarak toplam 29 saati bulur. İmam Hatip kapsamında sunulan ekstra ders sayısı ise 6 saattir. Bu derslerin adları ve saatleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Kur’an-ı Kerim – 2 saat
 • Arapça – 2 saat
 • Peygamberimizin Hayatı – 2 saat

Türkçe ve Matematik gibi alan derslerinin dışında, 5. sınıf İmam Hatip dersleri yukarıdaki gibi olmaktadır. Elbette ki uzaktan eğitim sisteminde tüm dersler bir denge halinde öğrencilere sunulmaktadır. Söz konusu uzaktan eğitime ise Eba üzerinden ulaşmak mümkündür. Her bir öğrencinin Eba girişi olması ile tüm dersler sistematik şekilde işlenmektedir.

5. Sınıf Uzaktan Eğitim Dersleri Hangileridir?

Uzaktan eğitim sisteminin devam etmesi ile öğrenci ve veliler bu konuyu araştırmaktadır. Özellikle 5. sınıf İmam Hatip dersleri de bu konu içerisinde yerini almaktadır. Peki, Eba üzerinden, 5. sınıf dersleri nelerdir? Eba üzerindeki 5. Sınıf dersleri, tıpkı okulda gösterilen dersler ile aynıdır. Eba giriş üzerinden sisteme ulaştıktan sonra her bir ders saati ve süresi detaylı olarak öğrenciye sunulur. İmam Hatip ders konuları da tıpkı zorunlu olan temel ders kapsamında öğrencilere sunulmaktadır.

5. Sınıf İmam Hatip Ders Konuları

5.sınıf İmam Hatip dersleri ve konuları okulların açılmasına yakın araştırılan faktörler arasındadır. Peki İmam Hatip 5. sınıf dersleri konu anlatımları nelerdir? İmam Hatip Ortaokulu 5. sınıf dersleri temel kapsamda verilen dersler dışında farklıdır. Bu dersler; Peygamberimizin Hayatı, Kur’an-ı Kerim ve Arapça olmaktadır. Toplamda 6 saat olarak görülen bu derslerin konu anlatımı, Müslümanlık dinini anlatır. Temel seviyeden başlayan konu içerikleri ile her öğrenci dinini tanıma şansı yakalamaktadır.

Bunun yanı sıra öğrenciler yıllık eğitimlerini tamamladıkça her bir dersi çok daha kapsamlı görmeye başlar. Elbette ki ders seviyesi arttıkça konu içerikleri de kapsamlı hale gelir. İmam Hatip Ortaokulu 5. sınıf dersleri bu yönde olup, öğrenciler kapsamlı bir eğitim almaktadır. Böylece öğrencilerin eğitim – öğretim süreçleri olumlu yönde desteklenmektedir.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya'da Biz

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son Konular