Uzun süre diş fırçalamamanın zararları nelerdir

Diş fırçalamamanın zararları nelerdir ?

En basit zararı bu resimdeki adam gibi olursunuz.

diş fırçalamamamanın zararları

Diş fırçalamanın faydalarını yazalım bunların haricindeki diş ile aklınıza gelen hertürlü hastalıklar diş fırçalamamanın zararı olarak bilinebilir.

Faydaları

Diş fırçalamanın en büyük faydası, sağlıklı ve beyaz dişlere sahip oluruz. Diş eti hastalıklarına vs kolay kolay yakalanmazsınız.

Diş Fırçalamanın Püf Noktaları Nelerdir ?

Diş Fırçalamanın Püf Noktaları

Daha önce duydunuz belki ama buda son olaraq ingilizler tarafından bilimselleşmiş şekli dakika we basınç gramlarıyla

İngiliz bilim adamları, dişleri uzun süre ve sert şekilde fırçalayarak daha çok bakteri öldürüldüğü inancının yanlış, dişleri bu şekilde fırçalamanın zararlı olduğunu bildirdiler.

Newcastle Üniversitesi’nde görevli bilim adamı Peter Heasman ve ekibinin gönüllüler üzerinde 4 hafta süreyle yaptığı araştırmada, 2 dakikayı aşan fırçalamanın daha çok bakteri öldürmediği tespit edildi.

Dişlerin sert şekilde fırçalanmasının diş minesine ve etine zarar verebileceğini belirten Heasman, bakterilerin belirli bir süre içinde öldüğünü, dişlerin bu süreden daha uzun ve sert şekilde fırçalanmasının olumlu etkisinin bulunmadığını, hatta zararlı olabileceğini kaydetti.

Araştırmada 16 değişik diş fırçalama kombinasyonunun etkisi incelendi. 30, 60, 120 ve 180 saniye ile 75, 150, 225 ve 300 gramlık basınçları kombine eden bilim adamları, gönüllülerin basınç ve süreyi ölçmek için bilgisayara bağlı diş fırçaları kullandığını belirttiler.

Her uygulamadan sonra diş plağının ne kadar temizlendiği ölçüldü. Araştırma sonucunda, ideal sürenin 2 dakika ve dişlere uygulanan en uygun basıncın 150 gram olduğu ortaya çıktı. Sürenin kolaylıkla ölçülebileceğini kaydeden bilim adamları, basınç konusunda emin olmayan kişilere en uygun tekniği diş hekimlerinden öğrenmeyi, dişleri çok sert fırçalamamayı, diş ipi kullanmayı ve dişleri günde en az bir kez fırçalamayı önerdi.

Bilim adamları, deneyin elektrikli diş fırçalarıyla yapıldığını, fakat sonucun normal diş fırçaları için de geçerli olduğunu söylediler.

İlgili Konular

Yorum yapın