Tırnak Nasıl Uzatılır

Tırnak, cildin en üst tabakasının bir parçası olarak, matriksten kaynaklanır. Keratinizasyon adı verilen bir işlemden geçerek sertleşir ve kalınlaşır, böylece, yarım ay denilen lunulanın beyaz olduğundan da anladığımız şekilde, tırnak yatağına bağlılığı azalır. Tırnak uzadıkça incelir, tırnak yatağına yeniden sıkıca bağlanır ve pembemsi bir ton alır.Her tırnağın kendi uzama hızına göre, tamamen uzaması 3-5 ay arasıdır.Tırnaklar yaz mevsiminde kışa göre daha hızlı ve daha güçlü uzarlar. Sağ el ile yazanların sağ el tırnakları, sol el ile yazanların sol el tırnakları diğer ele göre daha hızlı uzarlar. Hamilelik sırasında da uzama daha hızlıdır.

Tırnak Uzamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yaş
Tırnakların uzaması doğumdan üç yaşına kadar ayda yaklaşık 1mm kadardır yani çok yavaştır. Üç yaştan kırk yaşa kadar ayda 2–3mm uzar sonra gittikçe yavaşlar ve yaşlılıkta ayda 1mm uzar. Tırnağın kalınlığı da yaşla değişir. Çocukların tırnakları ince ve esnektir: normal bir yetişkin tırnağı düzgün ve yarı şeffaftır, yaşlıların tırnakları ise gri veya sarı tonda ve uç kısmı çatlamaya meyilli ve kırılgandır.

Dış Faktörler
Güçlü kimyasallar, şoklar ve morluklar, suya fazla maruz bırakma, fazla güneş ve yüksek ısı, tırnak uzamasını yavaşlatır ve tırnakları yumuşatır.

İç Faktörler
Hormonal bozukluklar, alerji, aminoasit ve diğer temel gıda eksiklikleri, romatizma tırnakların normal uzamasını engeller. Yüksek ateşle gelen hastalıklar lunula (yarımay) üzerinde çizgiler oluşmasına neden olur.

Psikolojik Faktörler
Psikolojik şoklar tırnak yüzeyinin eğri büğrü ve çukurlu olmasına yol açar.

İlgili Konular

  • Tırnak Nedir Tırnak insanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten boynuzsu […]
  • Tırnak Nedir Tırnak insanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten boynuzsu […]
  • Bağımlılığa sebep olan maddeler ve zararları Bağımlılığa sebep olan maddeler ve zararları Dünya sağlık örgütü kullanılan madde […]
  • Stronsiyum Mineralleri Baryum karbonat düşük derecelerde erimiş camın akışkanlığı ile camın kırılma endeksini […]
  • Periyodik Cetvel Periyodik cetvel ya da Periyodik tablo, kimyasal elementlerin sınıflandırılmasına […]
  • Reseptör Nedir (Biyokimya) Biyokimyada reseptör veya almaç, birbiriyle kısmen örtüşen iki anlama karşılık gelir. […]
  • İnsan Alyuvarları Alyuvar (Eritrosit), kanda en çok sayıda bulunan hücre türüdür ve omurgalı hayvanlarda […]

Yorum yapın