Soluk Borusu Ne İşe Yarar

Nefes borusu (soluk borusu) vücutta solunan havanın geçtiği, boru şeklinde bir organdır. Omurgalılarda trakea havanın boğazdan akciğerlere geçişini sağlarken, omurgasızlarda dışarıdaki havayı doğrudan iç dokulara ulaştırır.

Soluk borusu, gırtlağın altındadır, on iki santimetre boyundadır.(Yani çok uzun değildir.) Altıncı boyun omuru hizasında gırtlaktan başlar. Dördüncü sırt omurunda ikiye ayrılarak bronşlarısağ bronş daha ince, daha kalın daha kısa daha diktir; sol bronş daha ince, daha uzun ve daha yataydır.

Soluk Borusu Nedir? – Soluk Borusu Ne İşe Yarar?Bronşlar akciğerde ince dalcıklara ayrılırlar. Akciğer, göğüs boşluğunda sağ ve solda iki tanedir.

Sağ akciğer, üç sol akciğer iki lobludur. Her akciğer tabanı diyaframda olan birer yarı koni biçimindedir. Dış ve iç iki yüz bir taban bir de tepeleri vardır. Akciğere giren çıkan yapılar iç yüzün ortasından girerler. Buraya akciğer atardamarları, akciğer toplardamarları, akkar yolları ,sinirler girer ve çıkarlar. Bronşlar içi hava ile dolu alveol denen keseciklerde biterler.

Bu keseciklerin duvarlarında kılcal damarlar yayılır. Plevra, akciğerin dış yüzü ile diyafrağmanın üst yüzünü arasız örten seröz bir zardır. İç ve dış iki yaprağı arasında plevra boşluğu adı altında nemli ve kaygan boşluk vardır. Böylece, akciğerin solunum sırasında şişip küçülmesi kolaylıkla sağlanmış olur.

İlgili Konular

  • Soluk Borusu Nefes borusu (soluk borusu) vücutta solunan havanın geçtiği, boru şeklinde bir organdır. […]
  • Solunum Sistemi Organları ve Görevleri Solunum sisteminin canlılar üzerinde öneminden kısaca bahsetmek gerekirse; canlıların […]
  • Soluk Alıp Verme Nasıl Olur Göğüs boşluğu ve akciğerlerin genişleyip daralmasına dayanır.bu mekanizmada diyafram ve […]
  • Kaburganın Görevleri Kaburga, göğüs kemiği ve omurlarla birleşerek göğüs kafesini yapan, sağ ve solda 12 tane […]
  • Organlarımızın Görevleri Kalp İçi boş, kas yapısında bir organ olan kalp göğüs boşluğu içinde her iki akciğer […]
  • Solunum Sistemi Solumak, hayatta kalmak için temel ögelerden biridir. Vücutta birikmiş olan […]
  • Bronş Ne İşe Yarar Bronş, soluk borusunun (trachea) ikiye ayrılması ile başlayıp akciğerlere kadar giden […]

Yorum yapın