Serbest Düşme ve Yer Çekimi

Aynı yüke sahip cisimlerin birbirini ittiği, zıt yüklerin ise birbirini çektiği bilinmektedir. Mıknatıslarında aynı kutupları birbirini iterken, zıt kutuplar birbirini çekmektedir. Yüklü cisimlerin bu şekilde birbirini etkileme kuvvetlerine elektrik kuvvetleri, mıknatısların etkileşme kuvvetlerine ise magnetik kuvvetler denir. Bu kuvvetlerin dışında hayatımızı etkileyen bir diğer kuvvet daha vardır. Buna da kütle çekim kuvveti denir.

Kütle Çekim Kuvveti

Kütlelerin birbirine karşı çekim kuvvetleri vardır. Karşı karşıya gelen iki cisim birbirine çekim kuvveti uygular. Her gün baktığımız ayna ile bizim aramızda, yan yana olan iki bina arasında ve dünya ile ay arasında bu kuvvet vardır. Büyüklükleri arasında çok fazla fark olmayan cisimler arasındaki kütle çekim kuvveti hissedilemezken, büyük farka sahip kütlelerin birbirine uyguladıkları çekim kuvveti ölçülebilecek düzeydedir. Örneğin ayna ile bizim aramızdaki kütle çekim kuvveti çok küçük olmasına rağmen, dünya ile araba arasındaki kütle çekim kuvveti ölçülebilecek seviyededir.

İlgili Konular

  • Serbest Düşme Nedir Bir cisim ağırlığını etkisi ile serbest bir şekilde bırakıldığında, g ivmesi ile […]
  • Newton’un Kütle Çekim Kuvveti Cisimlerin arasındaki kütle çekim kuvvetine ilişkin ilk hesaplamaları Newton yapmıştır. […]
  • Newton’un III. Hareket Yasası Eğer bir cisme herhangi bir büyüklükte bir kuvvet etkirse, cisim de bu kuvvete eşit […]
  • Sıcaklık Değişimi Sıcaklık değişimi sırasında maddenin aldığı ya da verdiği ısı şunlara bağlıdır: 1. […]
  • Molekül Nedir Cisimleri birbirinden farklı kılan şey nedir? Renklerini, biçimlerini, kokularını, […]
  • Kan Nedir Kan,atardamar, toplardamar ve kılcal damarlardan oluşan damar ağının içinde dolaşan; […]
  • Kan Nedir Kan,atardamar, toplardamar ve kılcal damarlardan oluşan damar ağının içinde dolaşan; […]

Yorum yapın