Madam küri

Madam küri; 1867 yılının 7 Kasım günü Polonya’da Marja Sklodowska’ da doğmuş olan Madan Küri (Marie Curie), 1895 yılında ahşab dermeçatma laboratuarında çalışırken,ne o,ne de bir başkası radyum’un adını bile duymuş değildi. Madam Küri, genç, mesleğinde gerçekten parlak fakat yoksul bir Fransız bilim adamı Pierre Curie,(Küri) ile evlenmiş bir kimyagerdi. Paris’te küçük bir apartman dairesinde yaşıyorlardı. Marie kocasıyla birlikte laboratuarda çalışıyor pnun iletkenlikle ilgili denemelerine yardım ediyordu. Onların dostu Henri Becquerel adındaki bir başka bilim adamı, o yakınlarda uranyum adı verilen bir aaaalle ilgili bir buluş yapmıştı. Becquerel’in buluşu, uranyumun gözle görülmeyen esrarengiz ışınlar ya da bir cins enerji yaymasıyla ilgiliydi.

madam küri

Henri Becquerel tamamen rastlantı eseri olarak, bir parça uranyumu poz verilmemiş,ışık geçirmeyen siyah kağıtla kaplı bir fotoğraf levhasının (eski makinelerde fotoğraf kağıdı yerine bunlar kullanılırdı) üzerinde unutulmuş ve ertesi sabah fotoğraf levhasının ışık almışcasına bozulduğunu görmüştü. Uranyumun siyah kağıttan geçen bir ışın yaydığı besbelliydi.

Becquerel aynı şeyi bir kez de pekblend’le denedi. Sert ve siyah bir eleman olan, aynı zamanda “piçblend” diye bilinen maddenin, fotoğraf levhası üzerinde uranyumdan daha güçlü ,bir etki yapmış olduğunu gördü. Pekblend’in içinde (bileşiminde) uranyumdan başka bir eleman daha olmalıydı. Fikir ve görüşlerini, dostları olan Küri ailesiyle de tartıştı. Karı-koca bu olayla son derece ilgilenmişlerdi. Alelade ışık ışınlarının geçemediği cisimlerden geçen bu esrarengiz ışınlar acaba ne olabilirdi? Bunların kaynağı neydi? Başka elemanlarda da bu yayım gücü var mıydı?

Madam Küri, bilim dünyasında bilinen bütün elemanlarla deneyler yaptı. Sadece Uranyum ve torium’da bu radyasyon eyleminin bulunduğunu açığa çıkardı. Bu maddeleri “radyoaktif” diye isimlendirdi. Fakat Becquerel bildiğinden şaşmıyordu. Ona göre pekblend’in bileşiminde bilinmeyen bir eleman daha vardı. Madam Küri bunu ne yapıp edip bulmalıydı. Artık Fizik Okulunda öğretim üyesi olan Pierre de karısına yardım ediyordu.Her şeyden önce, çalışacak daha iyi bir laboratuar ve yeteri kadar pekblend bulmaları gerekiyordu. Fizik Okulu’nun direktörü onlara çalışacak bir yer sağladı ama, pekblend’i nereden bulacaklardı?Pekblend son derece pahalı bir maddeydi. Sonunda, Avusturya hükümetinin elinde tonlarca pekblend bulunduğunu öğrendiler. Uranyumu ayrıştırılmış olduğundan, Avusturya hükümeti bu pekblend’e değersiz gözüyle bakıyordu. Sadece nakliye parasını ödeyerek diledikleri kadar pekblend sağladılar.

Çalışmalarının ilk kışı,kötü hayat şartları nedeniyle Madam Küri zatürre oldu. Fakat çabuk iyileşti. Ertesi yıl ilk kızı İrene doğdu. Her şeye rağmen çalışmalarını devam ettirdi. 1898 yılında Pierre Curie öğretim üyeliğini bıraktı. Sekiz yıl omuz omuza, tam bir anlaşma ve işbirliği içinde yoğun çalışmalarını sürdürdüler. O yılın Temmuz ayında, uzun ve zorlu çalışmaları başarıyla sonuçlandı. Pekblen’de bir değil, iki yeni radyoaktif eleman daha bulunduğunu açıkladılar.

Madam Küri,bunlardan birini Polonya’nın onuruna “polonium” diye,ötekini de “radyum” diye isimlendirdi. Radyum, uranyumdan bir milyon kez daha radyoaktifti. Sadece 1 gramının bedeli 10. 000 İngiliz lirasını geçiyordu.Son derece değerli ve ender bir aaaalik eleman olan radyum’u buluşu dolayısıyla, Be cquerel ve Küri ailesi Nobel Armağanı aldılar.

Günümüzde kanser tedavisinde ve çok önemli diğer bazı uygulamalarda kullanılan radyumun bulunması için, Küri ailesi 8 ton pekblend’i ayrıştırmak zorunda kalmışlardı.

İlgili Konular

 • Pastör kimdir? (Louis Pasteur) Pastör Louis Pasteur (d. 27 Aralık 1822 Dole, Fransa - ö. 28 Eylül 1895 Saint-Cloud, […]
 • Hücrenin yapısı ve görevleri CANLILIK HÜCREYLE BAŞLAR 1- Canlıların Ortak Özellikleri : Çevremizdeki varlıklar […]
 • Matematik tarihi Matematikle ilgili eserler incelendiğinde; birinci grup olarak, Eski Yunan […]
 • Uranyumun Özellikleri Uranyum, 1800°C'a doğru eriyen, gümüş beyazlığında bir madendir. 1789'da Alman kimyacısı […]
 • Radyumun Özellikleri 700 derecede eriyen ve soğukta suyu ayrıştıran radyum, çok az miktarda kullanılması […]
 • Peri bacaları nasıl oluşmuştur? Peri bacaları nasıl oluşmuştur? Vadi yamaçlarından inen sel suşarının ve rüzgarın, […]
 • Parmak İzi Parmak izi, parmakların son eklemi ve uç kısmındaki kıvrımların meydana getirdiği iz. […]

8 Yorum yapılmış “Madam küri”

 1. mükemmel olmuş ya çok tşkler.

 2. bu madam kuri zehra gözeye benziyor

 3. teşekkür ederim güzek olmuş

 4. EEE MEraba tolgahancım

 5. teşekkürler süpersiniz 🙂

 6. bence güzelbir özet olmuş ama ilk doğma tarihi ile ölma tarihi aynı satırda yazılmalıydı tabii bence size göre bilemem AMA YİNEDE GÜZEL OLMUŞŞ 😀

 7. çok teşekkürler bunu yazana

 8. çok güzel olmuş ellerine sağlık yazanın

Yorum yapın