Hayvanların yavru bakımı açısından farklı özelliklere sahip olmalarının nedenleri

Hayvanların yavru bakımı açısından farklı özelliklere sahip olmalarının nedenleri

anne ve yavruları

Çevrenizdeki pek çok canlının yavruları, doğ­duktan sonra bir süre beslenme ihtiyaçlarını anne­lerinin yardımıyla karşılar. Köpek, inek, koyun gibi hayvanlar, yavrularını doğurarak çoğalır ve emzi­rerek besler. Bu hayvanların yavruları, gelişimlerini anne vücudunun içindeki özel bir bölümde tamam­lar ve doğar. Doğduktan sonra yavruları beslenme­lerini anneden aldıkları sütle karşılar.Balıklar ve kuşlar ise yumurta ile çoğalır. Fakat kuşlar, balıklardan farklı olarak yavruları büyüyüp olgunlaşıncaya kadar onlara bakar. Dişi kuşun vücu­dundaki yumurtalar, erkek kuş tarafından döllenir. Döllenen yumurta dişinin vücudundan sert kabuklu bir şekilde dışarı atılır. Yavru, gelişimini yumurta içerisinde tamamlar. Yavru kuşlar, yumurtadan çık­tıktan sonra tek başına beslenemez. Anneleri tara­fından bir süre beslenir ve bakımları yapılır.Yavrularını besleyen ve bakan hayvanların yavrularının sayıları bellidir. İnek, koyun ve keçi gibi hayvanlar en çok 1, 2 ve daha fazlada olabilir ama 2 yi nadiren geçer, kuşlarda da böyle genellikle 2 dir. Tavşanlarda da 9 olabilir bu miktarlar bakımı sağlanabilecek miktarlardır.

Balıkların yavruları binlerce olabilmektedir. Bu kadar çok yavrunun bakımı mümkün değildir. Vücudlarında da bu yavruları besleyebilecek yapıda değilllerdir. Kuşlar kursakları doğuranlarda memeleri vasıtası ile yavrularını beslemektedirler.

İlgili Konular

5 Yorum yapılmış “Hayvanların yavru bakımı açısından farklı özelliklere sahip olmalarının nedenleri”

  1. teşekür 100 aldım ve takdirde aldım

  2. evet bencede karmaşık

  3. Bu bilgiler çok işime yaradı dersimde çok yardimci oldu bu billgiler 🙂

  4. benim dersime yardımcı oldu

  5. Gerçekten fen hocamız çok kızgın bir hoca ve sayenizde ödevimi bitirebildim bitiremeseydim eger 94 alacaktım. Teşekkürler…

Yorum yapın