Görme olayı nasıl gerçekleşir

Görme olayı: Işıkla gerçekleşir. Cisme gelen ışık, cisimden yansıyarak göze gelirse cisim görünür. Ama bu cisim bir ışık kaynağı ise, hangi ortamda olursa olsun, çevresine ışık verdiğinden karanlıkta olsa da görülür. Işığın yayılması için ortam gerekmez; ışık, boşlukta da yayılır. Işık kaynağından çıkan ışık ışınları, homojen ve saydam ortamda ise doğrular halinde yayılır.

görmeMaddeler üzerlerine düşen ışığı yansıtıp yansıtmamalarına göre üçe ayrılır: Üzerine düşen ışığı geçirebilen maddelere saydam maddeler denir. Ör: Cam, su, hava….

Üzerine düşen ışığın bir kısmını geçirebilen maddeler yarı saydam maddeler denir. Ör: Yağlı kâğıt, buzlu cam..

Üzerine düşen ışığı hiç geçirmeyen maddelere ise opak (saydam olmayan) maddeler denir.
Işık Bir Enerjidir: Metal bir çubuk ısıtılınca önce kızarır ve zayıf bir ışık yayar. Isıtılmaya devam edilirse akkor haline gelir. Bu olayda ısı enerjisinin bir kısmı ışığa dönüşmektedir. Işığın bir enerji olduğunu kanıtlayan bir başka olay da Dünyaya ısı ve ışık olarak ulaşan güneş enerjisidir. Güneş ışığı hesap makineleri, uzay araçları, tekneler gibi birçok sistemin çalışmasında enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Işık enerjisi: Radyometre cihazı ile hareket ,güneş pili ile elektrik ,güneş panelleri ile ısı ,enerjilerine dönüştürülebilir.

Işık Kaynakları: Işık kaynakları sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır. Güneş, ampul, mum gibi kaynaklar sıcak, floresan, lamba, ateş böceği gibi kaynaklar soğuk ışık kaynaklarıdır. Sıcak ışık kaynakları çevresini ısıtır. Güneşten dünyaya gelen ışık, üzerine düştüğü maddeye enerjisini aktarır. Işık, madde ile etkileşmesi sonucu soğurulabilir.

Soğurulma: Işığın madde tarafından emilmesi olduğu için soğurulan ışık enerjisi ile madde ısınır. Isınan maddenin ise sıcaklığı artar.(Soğurma: Maddelerin ışığı tutup, ısıya dönüştürmesine denir.) Koyu renkli cisimler, üzerlerine düşen ışığın büyük bir kısmını soğururlar. Açık renkli cisimler ise üzerlerine düşen ışığın büyük bir kısmını yansıtır, az bir kısmını soğururlar. Bu yüzden koyu renkler, açık renklerden daha çabuk ısınır.

İlgili Konular

9 Yorum yapılmış “Görme olayı nasıl gerçekleşir”

  1. Bilgiler güzel ama ben 7. sınıfım. Bu konular tam da bna göre değil malesef ki 🙁

  2. güzel ve kolay herkez baksın

  3. güzel sağolun işime çok yaradı hatta arkadaşlarımı bu siteyeyönlendirdim

  4. bence çok güzel ben 4.sınıfa gidiyorum tam bana göre

  5. Süper bilgi bn 4. sınıfa gidiyorum ve çok işime yaradı saolun mutlaka okumalısınız. Çok güzel açıklanmış hem kafamda aldı yeniden teşekkürler 🙂

  6. çok iyi bir site işime çok yaradı

  7. sağolun beni reyhan hocanın çilesinden kurtardınız

  8. 3.sınıfım süper bir site faydaları saymakla bitmez. Sevgilierimle .. iyi günler dilerim.

  9. bence çok güzel anlatıyorlar öğretmen görme olayının nasıl gerçekleştiğini araştırın dedi bende bu siteden araştırdım öğretmen çok güzel dedi bu arada ben 4.sınıfım

Yorum yapın