Gökyüzü neden gece ve gündüz diye adlandırılır

Gece ve Gündüz

Dünya ,ekseni çevresindeki dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bu dönüş esnasında, güneş ışınlarının düşmediği kesim karanlıktadır. Güneş ışınlarının düştüğü kesim ise aydınlık kalır.24 saatten oluşan bir gün boyunca dünyamızın güneşe çevrik yüzünde, güneş ışınları alan kesiminde “gündüz” dür. Aynı anda güneşe çevrik olmayan,güneş ışınları almayan yüzünde ise “gece” dir.

Dünyanın kendi ekseni çevresindeki dönüşü esnasında önce bir kutbunun, sonra da öteki kutbunun güneşe doğru eğimi, gece ve gündüz uzunluklarının mevsimlere göre değişmesine sebep olur. Aneak, Ekvator hattı üzerinde gece ve gündüz uzunluklarına eşittir. Bunun dışında,gece ve gündüzün uzunlukları dünyanın her yerinde de değişiklikler gösterir.

Kuzey yarımküresinde en uzun gündüz 21 Haziran günüdür. Güney yarımküresinde, gündüzlerin uzunluğu güneye doğru gidildikçe artar. Kuzey yarımküresinde en kısa gündüz 21 Aralık gününe denk gelir.

Kuzey Kutbu Güneş’e karşı eğimli durumdayken, burada devamlı olarak gündüzdür. Öte yanda Güney Kutbunda ise devamlı gecedir. Aynı durum Güney Kutbu için de sözkonusudur. Gece ve gündüz uzunlukları arasındaki farkın en fazla olduğu kesimler, Kuzey ve Güney kutupları çemberleri içinde kalır. Çeşitli bölgelerde gece ve gündüz uzunluklarının farklı olmasının nedeni,dünyanın ekseni üzerinde 23° (derece) 27 dakika eğimli bulunmasıdır.İlkbahar ve Sonbaharda, gündüz ve gece uzunlukları eşitliğe yakındır. Kutey Kutbu çemberinde gündüzler Mayıs ayında Ağustos’a kadar 24 saat sürer.

Gece Ve Gündüz Ne Zaman Eşitlenir

Dünya ekseni ve yörünge düzleme arsındaki 66 derece 33 dakikalık fark nedeniyle gece ve gündüz daima değişir. Gece ve gündüz iki yılda birkere tamamen eşit olur.

Ekvator çizgisine dik gelen bu güneş ışınları 21 mart ve 23 eylül tarihlerinde olur. Bu zamanda aydınlama çemberi kutup noktalarından geçer.

Bu 21 mart ve 23 eylül tarihlerine ekinoks adı verilir. 21 martta kuzey yarımküre diye adlandırılan bölgede İlkbahar, güney yarımküre diye adlandırılan yerde ise sonbahar olur. 23 eylülde ise tam tersi kuzey yarımkürede sonbahar, güney yarımkürede ilkbahar başlar.
21 Mart Ve 23 Eylül Tarihlerinde ;

Güneş tamamen doğudan doğar ve batıdan batar.
Aynı boylamdaki noktalarda güneş aynı anda doğar.
Saat onikide ekbator çizgisinden gölge boyu sıfır olur.
Saat onikide Türkiyede gölgelerin ve cisimin boyu en yakın değerlerde olur

İlgili Konular

Yorum yapın