Fibula Baldır Kemiği

Fibula veya baldır kemiği tibianın lateral tarafında bulunan ve tibiaya hem aşağıdan hem de yukarıdan bağlanan kemiktir. Fibula, tibiadan boyca küçüktür ve tüm uzun kemiklerin çoğundan daha incedir. Üst kısmı büyüktür, tibianın kafasının arka kısmı diz ekleminin altına yerleşir ve bu eklemin oluşumunun dışındadır. Alt kısmı biraz öne eğilir, böylece üst ucuna göre daha önde durur; tibianın altında çıkıntı yapar ve ayak bileği ekleminin lateral kısmını oluşturur.

Bileşenleri

Kemik, şu bileşenlere sahiptir:

Capitulum fibulae
Corpus fibulae
Malleolus lateralis
Membrana interossea cruris, fibulayı tibiaya bağlar.

Kan temini

Kanı temin etmesi, serbest doku transferi için önemlidir çünkü fibula genelde mandibulayıarteria peroneadan gelen, büyük bir besin damarı ile beslenir. Ayrıca arteria peroneanın birçok küçük dalını alan periosteum ile sarmalanmıştır. Proksimal ve distal başları arteria tibialis anteriornin bir dalı ile beslenir. Kemiğin kesilmesi söz konusu olduğunda gövde kısmı alınır ve uçlar korunur (proksimalden 4 cm ve distalden 6 cm).

Kemikleşme

Fibula, biri gövde diğer ikisi de uçlar olmak üzere üç merkezden kemikleşir. Kemikleşme ceninin sekizinci haftasında ortadan başlar ve uçlara doğru uzanır. Doğumda uçlar kıkırdak yapıdadır.
Kemikleşme, ikinci yılda, alt uçtan ve yaklaşık olarak dördüncü yılda üst uçtan başlar. İlk kemikleşen alt epifiz vücutla, yaklaşık olarak yirminci yılda birleşir; üst epifiz ise yaklaşık yirmi beşinci yılda katılır.

İlgili Konular

  • İnsan Vücudundaki Kemikler İskelet, eklem ve kaslar hareket sistemini oluştururlar. İskeletin yapısında irili […]
  • Kemik İliği Nedir Kemik iliği (Medulla ossea), büyük kemiklerin içinde, merkezde yer alan dokudur. toplam […]
  • Ayak Bileği İnsan anatomisinde ayak bileği eklemi, ayak ile bacağın birleştiği yerde oluşmuştur. […]
  • Kemik Yapılarının Görevleri Kemiklerimiz canlı ve cansız bölümlerden oluşur. Kemiğin canlı bölümleri, kıkırdak […]
  • Kemiğin İç Yapısı Kemiklerimiz canlı ve cansız bölümlerden oluşur. Kemiğin canlı bölümleri, kıkırdak […]
  • Yetişkin bir insandaki kemik sayısı Yetişkin bir insandaki kemik sayısı: Erişkin bir insanda 206 kemik vardır. 26 omurgada, […]
  • El Bileği Kemikleri EL BİLEĞİ KEMİKLERİ (OSSA KARPİ): El bileği sekiz kemikten kurulmuştur. Bunların dört […]

Yorum yapın