Ergenlik döneminde bireyin duygularındaki değişiklikler

Ergenlik döneminde bireyin duygularındaki değişiklikler nelerdir?

Ergenlik döneminde, bedensel değişmenin yanında ruhsal değişmeler de görülür. Bu dönemde ergenler, bedenlerindeki değişikliklere uyum sağlayamayıp panik, endişe ve utangaçlık yaşayabilirler. Hatta bazen kendilerinde oluşan korku ve tedirginliklerini örtmek için taşkınlıklarda bulunabilirler. Ergen, ruhsal ve bedensel yapısında oluşan bu değişime uyum sağlayabilmek için en önemlisi ailesinden, sonra arkadaşlarından, gerekirse okuldaki rehberlik ve psikolojik danışma uzmanından yardım alabilir. Bireylerin bu dönemi rahat geçirebilmesi için vücutlarındaki değişimden utanmamaları gerekmektedir. Bilinmelidir ki bu dönemi her birey kendi¬ne özgü yaşar. Bu süreç, gelişimin doğal bir parçasıdır.
Hiç aynaya bakarak bedeninizdeki değişiklikleri gözlemlediğiniz oldu mu? Buna çoğunuzun yanıtı “Evet.” olacaktır. Bunu yapmanız son derece doğaldır. Boy ve kütlenizdeki artıştan dolayı şaşırabi-lirsiniz. Bu durum zamanla vücut hatlarınızın oturmasıyla ve dengeli beslenme ile düzene girecektir. Bedeninizi beğenmediğiniz için bilinçsiz şekilde yapacağınız diyetler, sağlığınızın bozulmasına neden olur. Bu dönemde ilginizi spor, müzik, görsel sanatlar gibi etkinliklere yönlendirmeniz, sizin bu süreci sağlıklı geçirmenizi sağlayacaktır.

ergenlik dönemi

Duygularınızın sık sık ani değişiklikler gösterdiğini mi düşünüyorsunuz? Bir gün keyifliyken diğer gün keyifsiz misiniz? Bir gün olgun düşünüp öyle davranırken diğer gün çocukça davrandığınız oluyor mu? Bu duygusal dalgalanmaların da normal olduğunu unutmayınız. Her birey, bu duygusal dalgalanmaları yaşamayabilir. Bu, sizin doğal gelişiminizin bir sonucudur. Duygularınızın farkına varmanız ve başkalarının da benzer duygular yaşadığını bilmeniz sizi rahatlatır. Bu, sizi tek taraflı düşünmekten kurtarır. Diğer insanlarla kurduğunuz sağlıklı iletişim onların duygu ve düşüncelerini anlamanıza yardımcı olur. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla ilişkileriniz güçlenir.
Ergenlik döneminde giyim ve saç şeklinizi değiştirerek karşı cinse ilgi duymanız doğal bir sonuçtur. Karşı cinsle arkadaşlık kurmak ergenliğin bir sonucudur. Kurduğunuz arkadaşlıkların niteliği ve düzeyi çok önemlidir. Sosyal hayatınıza seviyeli bir katkı sağlar. Yaşıtlarınızla kurduğunuz ilişkilerde dikkatli olmalı, size zarar verecek baskılara karşı koyabilme becerisini kazanmalısınız.
Bu, sizi istenmeyen davranışlardan ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutacaktır.
Ayrıca bu dönemde, çevrenizdeki insanlarla saygı ve sevgiye dayalı ilişkiler kurmak ve onlara tepkisel davranmamak, ruhsal yapı açısından olgunlaştığınızın bir göstergesidir.

İlgili Konular

  • Ergenlik dönemindeki fiziksel değişimler Ergenlik dönemindeki değişimleri genel olarak ele aldığımızda bu dönemde gençlerde […]
  • Kemik Dokusunun Yapısı Bağ dokusu hücreleri özel fonksiyonel şekil kazanarak kemik hücrelerini meydana […]
  • Bağ ve Destek Doku Nedir Bağ ve destek doku vücutta çok yaygın olarak bulunur. Bu yapı, doku ve organların […]
  • Vücut Nedir İnsan Vücudu, çeşitli kimyasal ve fiziksel olaylarla canlılığını sürdüren sistemler ve […]
  • Vücut Nedir İnsan Vücudu, çeşitli kimyasal ve fiziksel olaylarla canlılığını sürdüren sistemler ve […]
  • İnsan Vücudunun Genel Özellikleri İnsan vücudu, çeşitli kimyasal ve fiziksel olaylarla canlılığını sürdüren sistemler ve […]
  • Deri Nedir insanlar ve hayvanların vücutlarını kaplayan en üst katman olup, altında barındırdığı […]

Yorum yapın